County Directory

Delbert Kreps ..........Chairman

Pat Cramer ..........Vice-Chairman

Kerry Asbridge ..........Clerk

Scott Bentzinger ..........Sheriff

Jason Pohren ..........State's Attorney

John Neally ..........Circuit Clerk

Kristine Pilkington ..........Treasurer

Kelly Joiner ..........Assessment Supervisor

Elgin Berry ..........Highway Supervisor

Kendall Beals ..........Coroner

 

District One

Thomas Scheetz (R)
Pat Cramer (R)
Wayne Bollin (R)

District Two

Don Little (R)
Dennis Castlebury (R)
Delbert Kreps (R)

 

District Three

Jerry Smith (R)

Bryan Stevens (D)

District Four

Steven Bolton (R)
Mark Menn (R)
Mark Hanson (R)

 

District Five

Stephen Finney (R)
Tony Slater (R)
Janet Fleming (R)

Standing Committees

Finance

Wayne Bollin, Chairman

Mark Menn

Mark Hanson

Steven Bolton

Pat Cramer

Don Little

Jan Fleming


Highway

Steve Bolton, Chairman

Wayne Bollin

Pat Cramer

Stephen Finney

 Don Little

Tom Scheetz

Tony Slater


Building, Grounds, & Insurance

Tom Scheetz, Chairman

Dennis Castlebury

Mark Menn

Tony Slater

Jerry Smith

Bryan Stevens


Health & Miscellaneous

Jan Fleming, Chairman

Dennis Castlebury

Stephen Finney

Mark Hanson

Tony Slater

Jerry Smith


Township Officials

Appanoose

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Denise Allen (217) 448-4871

David Poland  (217) 453-6405

Mike Boley 309-333-5989

Augusta

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Jackie Loop (217) 392-2271

John Jefferson  (217) 392-2693

Aaron Miller  (217) 392-2392

Connie Smith  309-252-8190

Bear Creek

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Tracy Climer  (217) 743-5439

Eldon Wachtendorf   (309) 221-9622

Junior Bruns   (217) 430-9492 

Marcia Johnson  217-743-5319

Carthage

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Dan Dion  (217) 357-3768

Ross Wear  (217) 357-3659

 Danny Belknap  (217) 357-2872

David Walker  309-224-6855

Chili

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Celia Buss  (217) 842-5526

Lucas Waner  (217) 430-2031

Scott Harrison  (217) 430-8428

Connie Smith  309-252-8190

Dallas City

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Connie Siemens  (217) 852-3163

Kristin Kaminski   (217) 852-3579

J D Melton  (217) 852-3739

James Hasten  217-357-4768

Durham

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Theresa M. Purdy  (217) 659-7586

John H. Rodeffer  (217) 659-3901

W. David Anderson  (217) 659-3891

Nancy Gunning  217-357-0537

Fountain Green

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Steven Ruebush   (309) 652-3836

Donald Latherow  (217) 654-3327

Doug Palmer  (309) 652-3383

Ft Green

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Nancy Gunning  217-357-0537

Hancock

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Trisha Markley   (217) 357-6778

Tom Jefferson   (217) 357-3269

Glen White   (309) 458 3145

Nancy Gunning  217-357-0537

Harmony

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Nancy K. Huls   (217) 743-6265

Sandra K. Little  (217) 743-6203

Mark Harrison   (217) 743-5532

Connie Smith  309-252-8190

LaHarpe

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Laura Little  (217) 659-3399

John R Louden, Jr  (217) 659-7877

Todd Stevens   (217) 659-3854

Kayla Brooks  217-659-3570

Montebello

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Betty Buckert   (217) 847-3880

Doris Ritter   (217) 847-2766

Jim Reneau  (217) 847-2061

Kirk Cameron  217-430-9502

Nauvoo

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Kimberly Ourth  (217) 453-2775

Michael Hamman  (217) 453-6042

 Mike Boley  309-333-5989

Pilot Grove

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Janine Coulter  309-333-3617

Donna L. Kleopfer  (217) 746-2421

James Hasten   (217) 746-2222

Nancy Gunning  217-357-0537

Pontoosuc

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Carrnelitta Horton   (217) 755-4223

John Daniel Hogan   (217) 448-8281

Roger Hogan  (217) 448-4321

James Hasten  217-357-4768

Prairie

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Rodney McGaughey   (217) 357-3350

Ruth Fugate  (217) 357-3615

Brad L. Scanlan   (217) 357-4766

David Walker  309-224-6855

Rock Creek

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Terry Pope (217) 755-4312

Bryan Scheetz

Eric Martin  (217) 746-2001

James Hasten  217-357-4768

Rocky Run

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

JoAnne Beeler   (217) 440-3591

Larry Mulch  (217) 658-3116

Brian Wollbrink   (217) 350-2042

Alan Jenkins  217-440-8876

Sonora

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Lou Ann Mettemich   (217) 453-6473

Cindi Hamma  (217) 453-2350

Mitchell Bollin  (309) 333-4839

Mike Boley  309-333-5989

St. Albans

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Lisa Bruenger  (217) 743-5466

Roberta Bruenger  (217) 743-5475

Larry Meeks  (217) 743-6410

Marcia Johnson  217-743-5319

St. Marys

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Mary Lea Castlebury   (309) 458-3238

Brian Castlebury  (309) 458-3238

Justin Daniels  309-458-6578

Connie Smith  309-252-8190

Walker

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Deane Morey  (217) 985-4617

Thomas Mecklenburg   (217) 658-3028

David G. Roskamp   (217) 985-4535

Marcia Johnson  217-743-5319

Warsaw

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Joe Clarke   (217) 256-3242

Brian Froman  (217) 256-0819 

Alan Jenkins  217-440-8876

Wilcox

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

Joyce Taylor   (217) 356-4685

Duane Taylor   (217) 256-4685

William Casady  (217) 256-4764

Alan Jenkins  217-440-8876

Wythe

Clerk/Supervisor/Road Commissioner/Assessor

James Bowdish (217) 847-2644

Gregory Sandidge   (217) 658-3137

Michael Wright   (217) 743-5527

Marcia Johnson  217-743-5319

nty Illinois